Raspberry Jelly

Raspberry Jelly

Regular price
$10.50
Sale price
$10.50
Regular price
Sold out
Unit price
per 

Raspberries are one of those fruits we can get a lot of mileage from. After the seeds and cores are separated from the raspberries (the pulp being used for our Raspberry Jam), they worked through a sieve to extract all of the juice to make Raspberry Jelly!

The rest of the fruit does not go to waste, as we use the remaining seeds and cores to make raspberry simple syrup and raspberry vinegar!

Ingredients: Raspberry juice (raspberries, water), organic cane sugar, pectin, lemon juice.